Pravda o radioaktivním jódu v ovzduší? Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal varování

Konečně je tu důrazné dementi. Může nám spadnout kámen ze srdce. Radioaktivní mrak je sice tady, ale nic se neděje. Množství radioaktivity je nepatrné a nestojí za řeč. Po příčině se radši nepátrá, alespoň podle oficiálních médií je klid po pěšině. Uveřejnili jsme všechny tři verze onoho smutného příběhu. Pevně věřím, že pravda vyjde najevo a my pak budeme moci posoudit, čí stanovisko jí bylo nejblíže. Fukušima byla taky dlouho v pohodě a dnes uniká podle zcela oficiálních zpráv tři sta tun vysoce radioaktivní vody denně do moře. Každopádně by ten, kdo neříká vědomě lidem pravdu, měl být v budoucnu o koule kratší! Uvidíme, kdo to bude… 

„Státní úřad pro jadernou bezpečnost na základě dotazů řady znepokojených občanů důrazně varuje před zavádějícími a poplašnými informacemi ve vztahu k zjištěnému výskytu stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší v některých evropských zemích,“ uvedl v oficiálním prohlášení úřad.

Pravda o radioaktivním jódu v ovzduší? Úřad vydal závažné varování - anotační foto

Ten sice potvrzuje, že určité hodnoty jódu naměřeny byly, zároveň ale dodává, že v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. „Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší,“ informuje SÚJB, citujme si:


Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrzuje, že naměřené hodnoty na území ČR se pohybují v řádu mikroBq a v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší.

Zprávy šířené některými tzv. alternativními weby jako např.  AENews, který vyzývá občany k nákupu jódových tablet a dozimetrických přístrojů a dále varuje před vycházením a konzumací některých potravin, jsou naprosto nesmyslné a zřejmě úmyslně chtějí z nějakého důvodu vyvolat paniku v zemích Evropy. Účel tohoto konání nám není znám, ale SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost apeluje na zdravý rozum občanů i médií — ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. Pokud by bylo potřeba chránit zdraví obyvatel ČR a zavádět jakákoliv opatření na jejich ochranu, byla by tato opatření okamžitě přijata a občané pravdivě informováni.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost důrazně varuje před zbytečným nákupem a požívám jódových tablet! V této chvíli k tomu není žádný důvod a naopak to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví.

Podrobnější informace o výsledcích měření lze nalézt na webových stránkách SÚRO.


Zdroj: