Google spolu s CIA investují do webové špionáže a monitorování uživatelů

Google spolu se špiony v CIA investují do budoucnosti webové špionáže a monitorování uživatelů. Přivítejte Velkého Bratra.

Google byl pro spoustu lidí dlouho synonymem „hodné“  korporace jakožto protikladu „zlého“ nabubřelého Micro$oftu. To už ale není pravda. Google už dávno není hodný.

Jak známo moc korumpuje – a absolutní moc korumpuje absolutně. To je jistota.

big-brother-tv
Jaký systém vládne vašemu osobnímu telefonu? A kdo má k dispozici více podrobností o vašem chování než manžel/ka, přítel/kyně, kamarádi?

CIA a Google společně investují do „předpovídání budoucnosti“

CIA a Google ruku v ruce investují do společnosti, která sleduje a analyzuje Internet v reálném čase a říká přitom, že se tyto informace snaží využít k předpovídání budoucnosti nebo jinak řečeno k předvídání chování stádečka uživatelů webu.

Ta firma se jmenuje Recorded Future tedy česky něco jako Zaznamenaná budoucnost. Tato špionážní společnost luxuje data z desítek tisíc webových stránek, blogů a Twitterových účtů, aby zjistila vztahy mezi lidmi, organizacemi, akcemi a jinými událostmi — a to jak těmi současnými, tak těmi, které se teprve stanou. , firma sama říká, že její časová analýza „přesahuje obyčejné hledání“ a snaží se odhalit normálně „neviditelné“ vazby mezi dokumenty, které hovoří o stejných nebo nějak propojených, osobách a událostech.

Cílem je zjistit pro každou projevenou událost, kdo byl do ní zapojen, kde se to stalo a kdy a kde by se mohla stát zase.

„Super věc je, že můžete skutečně předvídat křivku, v mnoha případech,“ říká generální ředitel firmy Christopher Ahlberg, bývalý švédský voják s PhD v oboru počítačových věd.

Což přirozeně dělá tuto malou firmu (pouhých 16 osob v době psaní článku) atraktivní pro Google Ventures, investiční divizi vyhledávacího gigantu, a také pro In-Q-Tel, který se dělá to stejné pro CIA a spol.

Není to poprvé, co Google udělal obchod s americkými tajnými službami. Dlouho předtím, než začal spolupracovat s Národní Bezpečnostní Agenturou NSA na zabezpečení své sítě, Google prodával vybavení pro zpravodajské špionážní služby. In-Q-Tel investoval do mapovací firmy Keyhole, která byla zakoupena společností Google v roce 2004 — a pak se stala základem pro Google Earth.

Špioni z NSA a Google financují stejnou firmu ve stejný okamžik

Tentokráte však špioni z NSA a Google financují stejnou firmu — a to ve stejný okamžik. Nikdo přímo neobviňuje Google ze spolupráce s CIA. Ale tato investice je jasně vodou na mlýn pro kritiky Google, kteří již dříve viděli vyhledávací gigant v jedné posteli s vládou USA, a obávají se, že tato společnost začíná zapomínat na slogan otců zakladatelů “don’t be evil” (nebuď zlý).

Pravidlo “don’t be evil” už dávno neplatí

Pozn. redakce: Je docela jisté, že pravidlo “don’t be evil” už Google nedodržuje dlouho. Velmi dobře to dokumentuje i náš předchozí článek. Podívejme se schválně na ony původní principy, s kterými si Google vytvořil masku pana „hodného“:

Bod 2: I slepý vidí že bod 2 už neplatí ani náhodou…

Google dnes ve světě IT dělá do všeho a dostal se do zcela stejné pozice jako kdysi Micro$oft: Ano, moc korumpuje. V případě Googlu to platí na 110%, zcela stejně jako byl kdysi zkorumpován Micro$oft :-(

Body 4+6: O demokracii a férovosti už nemůže být v případě Googlu ani řeči: Je veřejným tajemstvím, že Google mj. nadržuje ve výsledcích vyhledávání svým vlastním službám. Ano, Google již je v podstatě monopolem, který se předvídatelně, logicky a rozumně chová egoistickým dravčím způsobem. Což můžete mimo jiné zcela jasně vidět v předchozím článku s analýzou od vysokého německého manažera… Je rovněž veřejným tajemstvím, že Google mj. vychází vstříc vládám a odstraňuje nepohodlné výsledky z vyhledávání… Máme tu také vcelku zjevnou spojitost se špiony z NSA i z CIA...

Kdo tady mluví o demokracii?
Nenechte se vysmát

 • 1. Focus on the user and all else will follow.
 • 2. It’s best to do one thing really, really well. — We do search. With one of the world’s largest research groups focused exclusively on solving search problems, we know what we do well, and how we could do it better. Through continued iteration on difficult problems, we’ve been able to solve complex issues and provide continuous improvements to a service that already makes finding information a fast and seamless experience for millions of people. Our dedication to improving search helps us apply what we’ve learned to new products, like Gmail and Google Maps. Our hope is to bring the power of search to previously unexplored areas, and to help people access and use even more of the ever-expanding information in their lives.
 • 3. Fast is better than slow.
 • 4. Democracy on the web works.
 • 5. You don’t need to be at your desk to need an answer.
 • 6. You can make money without doing evil.
 • 7. There’s always more information out there.
 • 8. The need for information crosses all borders.
 • 9. You can be serious without a suit.
 • 10. Great just isn’t good enough.

https://www.google.com/about/company/philosophy/

Komentář čtenáře RR pod článkem je výstižný:

RR: Don’t be evil — Your having a laugh.

The way Google ended their toolbar for firefox browsers was CLEARLY to steal customers away from firefox onto their chrome browser. The way Google is getting rid of iGoogle and only gives chrome customers an alternative option even though they know perfectly well that a lot of iGoogle customers use other browsers. The way Google services are becoming less free as they makes more money. The way Adwords is set up to get as much money as possible from an advertiser. The way Google have been exposed of manipulating the search results for political reasons. The way Google have been caught removing certain information from the search results that are considered conspiracy theories that expose powerful people. The way Google controls YouTube like China's firewall by removing videos that expose governments. The way Google hide certain area's on their Sky application. The way Google collects data from street view. The way Google always, ALWAYS support giant corporations on every issue. The way Google patent development code. The way Google suggest queries often in a biased way. The way Google have been caught manipulating trend data. The way Google slap websites with no prior warning effectivly killing 1000s of small businesses. The way Google word is always gospel, The way Google services are taken away. The way Google stores data it doesn't currently need. The way google use reverse psycology for their slogan/motto.

The way Google behave can ONLY be described as Evil. Google is the epitome of evil and to use that slogan/motto is proof of their evil intentions because only someone with evil intensions would feel the need to say that in the first place.

Its a reverse psychology... 

and that list could go on and on and on.

Google saying they won't be evil is a bare face lie. The bigger and more powerful they get, the more evil and greedy they've become.

http://www.siliconvalleywatcher.com/mt/archives/2009/04/google_quietly.php

-konec poznámky-

Recorded Future je pro špiony velmi, velmi atraktivní

Špionážní služby v Americe se stále více zajímají o těžbu „open source“ informací, které jsou veřejně dostupné, ale často skryté v každodenním lavině televizních pořadů, novinových článků, blogů, on-line videa a rozhlasových reportáží.

“Secret information isn’t always the brass ring in our profession,” řekl pak ředitel CIA, generál Michael Hayden na konferenci v roce 2008. „Ve skutečnosti je velkou satisfakcí vyřešit problém nebo získat odpovědi na těžké otázky pomocí informací, které někdo dostatečně hloupý ponechal veřejně dostupné.“

Špionážní agentury USA skrze In-Q-Tel již investovaly v řadě firem, které jim pomohou lépe najít tuto informaci. Visible Technologies proleze přes půl milionu web stránek za den, sklízením informací z více než milionu příspěvků a rozhovorů, které se odehrávají na blozích, YouTube, Twitteru a Amazonu. Attensity uplatňuje pravidla gramatiky na takzvaný „nestrukturovaný text“ na webu tak, aby byl snadno stravitelný vládními databázemi špionů. Keyhole (nyní Google Earth) je vodítkem pro cílení buněk vojenskými zpravodajskými jednotkami.

Systém Recorded Future (Zaznamenaná budoucnost) extrahuje z webových stránek osoby, místa a činnosti, které tam jsou zmíněny. Firma analyzuje kdy a kde se tyto události odehrály („prostorové a časové analýzy“) a tón, náladu dokumentu („analýza sentimentu“). Pak se použijí algoritmy umělé inteligence algoritmy na odhad spojení mezi hráči. Recorded Future udržuje databázi s více než 100 miliony akcí. Analýza nicméně probíhá na živém webu v reálném čase.

Recorded Future určitě má potenciál zachytit události a trendy velmi časně. Vezměte si reálný příklad se střelami dlouhého doletu ve vlastnictví militantů z Hizballáhu: Dne 21. března, izraelský prezident Šimon Peres zmínil podezření, že skupina teroristů vlastní rakety Scud. Analýzou minulých prohlášení vůdce Hizballáhu Hassana Nasrallaha Recorded Future našel podpůrné důkazy pro Peresovo obvinění.

To je jen jeden z mnoha hypotetických využití Recorded Future pro zpravodajské analýzy. A to je také samozřejmě důvod zájmu ze strany CIA skrze In-Q-Tel o kterém je známo že investuje jen když pro daný produkt má skutečně reálné využití!

Jak Google Ventures tak In-Q-Tel investovaly v roce 2009, krátce poté, co byla společnost založena. Přesné částky nebyly zveřejněny, ale byly každá nejspíše něco pod 10.000.000 dolarů.

Oba In-Q-Tel i Google Ventures mají místa v představenstvu Recorded Future. Ahlberg říká že tito členové představenstva byli „velmi užiteční“, neboť poskytují obchodní a technologickou pomoc, stejně jako získání potenciálních zákazníků (což v připadě zástupce In-Q-Tel jsou samozřejmě rozličné špiónské státní organizace).

Google Ventures ignoroval žádost o komentář k tomuto výrobku a nenamáhal se ani odpovědět. In-Q-Tel prostřednictvím Lisbeth Poulos poslal e-mailem jednoŕádkové prohlášení: „Jsme rádi, že Recorded Future je nyní součástí IQT portfolia inovativních firem, které podporují misi americké špionáže“.

Politické vazby společnosti Google jsou realitou a hrozbou pro svobodu lidstva

Fakt, že Google a In-Q-Tel oba investovali do Recorded Future neznamená, že Google je najednou v posteli s vládou (respektive není to jednoznačný důkaz). Realistům musí být ovšem také jasné, že něco takového nikdo ze zúčastněných samozřejmě veřejně nikdy nepřizná. Ono i to mlčení ze strany Googlu něco vypovídá… a podle kritiků — včetně konzervativní skupiny právníků a republikánských kongresmanů — Obamova administrativa a Google spolu spí v jedné posteli už dávno.

Šéf Googlu Eric Schmidt hostil vládní úředníky v sídle společnosti v prvních dnech prezidentské kampaně Baracka Obamy. Vysocí úředníci Bílého domu jako např. ekonomický šéf Larry Summers, měli projevy k založení New America Foundation, jakési poradní skupiny vlevo od středu (left-of-center think tank), tuto skupinu řídí sám Schmidt. Bývalý šéf Google pro veřejnou politiku Andrew McLaughlin, nyní zástupce Bílého domu (CTO), byl veřejně z vlády pokárán za to že stále „peče“ se svými bývalými kolegy.

To jak se objevují politické vazby společnosti Google je úzce spojeno s obavami o to, jak Google shromažďuje a používá jeho gigantické skladiště dat z vyhledávání, z e-mailů, map a online dokumentů (obzvláště Google Office a služba G+ jsou extrémně přitažlivé pro špiony, stejně jako Facebook). Google, jak všichni víme, ukládá obrovské množství důvěrných informací o každém aspektu našeho on-line života. Díky dominanci chytrých telefonů Android o vás Google ví do značné míry i podrobnosti z off-line světa, jako třeba váš výskyt v prostoru a čase, které si následně hravě spojí s dalšími androidy se kterými se kamarádíte. Uživatelé Googlovských systémů většinově důvěřivě povolují sdílení svých nejdůvěrnějších informací, ať už z pohodlnosti nebo díky vybudované image „hodné“ společnosti.

Ale neklid roste. Někteří na ten špek neskočili. Např. 37 státních zástupců od společnosti požadovalo vysvětlení, když prasklo že Google při fotografování pro Street View vyluxoval až 600 GB dat z otevřených Wi-Fi sítí. (Společnost přísahá, že tento incident byla jen nehoda. Ano, jistě, jako že jsem papež ;-)

A co váš osobní robot? Míněn je samozřejmě váš androidí telefon… Také rádi s panem Googlem sdílíte svůj soukromý život? Ano, jistě, jak uklidňuje soudruh Schmidt: Pokud neděláte nic špatného nemusíte se bát že na vás skočí CIA… Jistě, pokud se neangažujete v opozičních hnutích, pokud nekritizujete vládu, pokud nejste podnikatelem na něhož má konkurence pifku… pak se jistě nemusíte bát, že by se někdo zabýval vaší datovou složkou ;-)

http://www.wired.com/2010/07/exclusive-google-cia/

Noah Shachtman 28.7.2010:
Google, CIA Invest in ‘Future’ of Web Monitoring


Zdroj a další informace:

1984: George Orwell, 1955, Signet-EditionKdo snad ještě nezná George Orwella a jeho Velkého bratra, ten by se měl doučit – protože v jím předpovězené době žijeme právě teď »

1984 je antiutopický román anglického spisovatele George Orwella dokončený v roce 1949. Tato kniha, z níž pochází známý výrok Velký bratr tě sleduje!, popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita… a lidská individualita se stává zločinem…

 • Vládní špionážní agentura NSA má údajně hromadný a neomezený přístup k soukromým datům uživatelů. Mezi servery, které přístup k datům poskytují, patří podle NSA Facebook, Google, Microsoft, Yahoo a pět dalších amerických firem » http://technet.idnes.cz/nsa-fbi-sledovani-prism-usa-soukromi-data-f15-/sw_internet.aspx?c=A130607_065544_hw_monitory_pka
 • České firmy proti Googlu: nemanipulujte s výsledky a zmenšete obrázky » http://technet.idnes.cz/ceske-firmy-proti-google-0×0-/sw_internet.aspx?c=A140527_123454_sw_internet_nyv
 • Microsoft umožnil špehovat komunikaci svých klientů služeb Skype, Outlook.com (Hotmail.com) a SkyDrive. Agentům NSA totiž v rámci těchto služeb povolil obcházet šifrování obsahu kdykoliv i bez zvláštního povolení » http://technet.idnes.cz/microsoft-spolupracoval-s-nsa-skydrive-skype-outlook-p1i-/sw_internet.aspx?c=A130712_100954_sw_internet_vse
 • Všichni vás chtějí připravit o soukromí. A vám je to jedno :-(
  Facebook, Google, vláda, vaši přátelé i úplně náhodní lidé toho o vás vědí víc než kdykoli v historii. Většině lidí ale ztráta soukromí nijak zvlášť nevadí a užívají si pohodlí, které z toho vyplývá. Kde máte hranici svého soukromí vy? » http://technet.idnes.cz/konec-soukromi-na-internetu-facebook-sdileni-fnb-/sw_internet.aspx?c=A120916_010806_sw_internet_pka
 • Vše, co potřebujete vědět o programu PRISM: Přečtěte si také, jak se můžete bránit » http://tech.ihned.cz/c3-60051370-040000_d-60051370-prism-jak-se-branit
 • Strong ties bind spy agencies and Silicon Valley. Silicon Valley has tried to distance itself from the controversial U.S. surveillance programs exposed by Edward Snowden, but there is a long history of close cooperation between technology companies and the intelligence community. » http://www.reuters.com/article/2013/07/03/us-usa-security-siliconvalley-idUSBRE96214I20130703
 • Emails reveal close Google relationship with NSA » http://america.aljazeera.com/articles/2014/5/6/nsa-chief-google.html
 • Google’s deep CIA and NSA connections. In addition, Google is linked to the U.S. spy and military systems through its Google Earth software venture. The technology behind this software was originally developed by Keyhole Inc., a company funded by Q-Tel http://www.iqt.org/ , a venture capital firm which is in turn openly funded and operated on behalf of the CIA. » http://english.pravda.ru/opinion/columnists/17-06-2013/124841-google_cia_nsa-0/
 • http://www.infowars.com/googles-deep-cia-and-nsa-connections/
 • http://www.consciousape.com/2012/05/03/google-bankrolled-by-the-cia/
 • Google, CIA Invest in ‚Future’ of Web Monitoring. It’s not the very first time Google has done business with America’s spy agencies. Long before it reportedly enlisted the help of the National Security Agency to secure its networks, Google sold equipment to the secret signals-intelligence group. In-Q-Tel backed the mapping firm Keyhole, which was bought by Google in 2004 — and then became the backbone for Google Earth. » http://www.wired.com/2010/07/exclusive-google-cia/
 • Google once known for its “don’t be evil” motto is now in bed with the spy agency known for the mass surveillance of American citizens. Google spy with NSA. Google is EVIL now. »  http://www.wired.com/2010/02/from-dont-be-evil-to-spy-on-everyone/
 • Jednou mě dostanou, říká Snowden. Před Američany se skrývá v Rusku více než rok. V Rusku si podle časopisu Wired dává pozor — vyndává baterku z mobilu, vypíná počítače a e-maily. Zná totiž triky americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). „Jednou ale uklouznu, něco zapomenu, a oni mě dostanou. To se prostě stane…“ dodává. » What drove Snowden to leak hundreds of thousands of top-secret documents, revelations that have laid bare the vast scope of the government’s domestic surveillance programs? » http://www.wired.com/2014/08/edward-snowden/
 • NSA files decoded. What the revelations mean for you » http://www.theguardian.com/world/interactive/2013/nov/01/snowden-nsa-files-surveillance-revelations-decoded#section/1
 • http://www.theguardian.com/us-news/the-nsa-files
 • Údaje ukazují, že NSA může sledovat pohyb téměř jakéhokoliv mobilního telefonu na světě a zmapovat vztahy mezi uživateli mobilních telefonů. » http://zahranicni.ihned.cz/c3-61398960-090000_d-61398960-nsa-monitoruje-pohyb-stamilionu-mobilnich-telefonu-denne-data-uz-nestiha-analyzovat
 • USA přiznaly šmírování. Tajná NSA sbírá soukromá data z celého světa. » http://technet.idnes.cz/nsa-fbi-sledovani-prism-usa-soukromi-data-f15-/sw_internet.aspx?c=A130607_065544_hw_monitory_pka
 • NSA slides explain the PRISM data-collection program. Some documents describing the program were first released by The Washington Post on June 6. The newly released documents below give additional details about how the program operates, including the levels of review and supervisory control at the NSA and FBI. The documents also show how the program interacts with the Internet companies. » http://www.washingtonpost.com/wp-srv/special/politics/prism-collection-documents/
 • Facebook je nejděsivější nástroj CIA a FBI, tvrdí Assange z WikiLeaks. Podle Assange má Facebook vestavěné rozhraní, díky kterému zpravodajské služby nemusí „dolovat“ jednotlivé záznamy, ale mohou databázi automatizovaně procházet a analyzovat. Doplnil však, že podobné rozhraní mají například i produkty společností Google a Yahoo. » http://technet.idnes.cz/facebook-je-nejdesivejsi-nastroj-cia-a-fbi-tvrdi-assange-z-wikileaks-11c-/sw_internet.aspx?c=A110503_125622_sw_internet_nyv