Znamení času: Říjen 2018 — podivnější než podivný. Neobvyklé teplo pokračuje ve většině Evropy

25 “A budou znamení na slunci, měsíci a hvězdách a na zemi úzkost národů, bezradných před řevem a vlnobitím moře. 26 Lidé budou omdlévat strachem a očekáváním toho, co přichází na celý svět; neboť mocnosti nebes se zatřesou. (Lukáš 21, CSP)
29 A řekl jim podobenství: “Podívejte se na fíkovník a na všechny ostatní stromy. 30 Když vidíte, že již vypučely, sami víte, že léto je již blízko. 31 Tak i vy, až uvidíte, že se toto děje, vězte, že je blízko Boží království. (Lukáš 21, CSP)
Tu jsem uviděl v nebi jiné veliké a podivuhodné znamení: sedm andělů, kteří měli sedm posledních ran, protože jimi je dovršen Boží hněv. (Zjevení 15, CSP)
8 A čtvrtý [anděl] vylil svou misku na slunce, a bylo mu dáno, aby ožehlo lidi ohněm. 9 Lidé byli ožehnuti velikým žárem a proklínali Boha...
21 Veliké kroupy jako závaží (ř.: váha talentu, tj. asi 36 kg) padaly z nebe na lidi; a lidé prokleli Boha pro tu ránu krupobití, protože ta rána byla velmi veliká... (Zjevení 16, CSP)

VIDEO: 2018 IS STRANGE

Po nějaké době navazujeme se zamyšlením nad stavem pozemského počasí. Předchozí části jsou zde:

Zatímco v Indonésii jsme nedávno viděli silné zemětřesení, (nejen) Evropu už zhruba měsíc (!) stíhají extrémně silné nárazové deště, četné bleskové povodně a k tomu silně nadprůměrné teploty. Obojí extrémně neobvykle dlouho trvající… Následující anglické titulky z Twitteru, jsou velmi výstižné:

Unusually warm weather for November will continue for much of Europe… More rain for Italy… Very warm weather across parts of Europe just does not want to end…

Neobvykle silné deště, bouřky a nebezpečné bleskové povodně (flash floods) #Spain #Italy #France

Pozoruhodný fénový efekt (angl. Foehn wall)

Extrémní akumulace krup #Rome #Italy

#Sochi #Russia

Na břehu Černého moře #Krasnodar #Russia

#Sicile #Italy

Jak správně interpretovat mapy anomálií?

Incredible warmth for November. Let’s be clear though. The anomaly maps are often incorrectly interpreted.

This compares the predicted temperature at ~1.5km above sea level to what we consider normal, a 30-year average. You can see if an airmass is cooler or warmer than normal.

O 18 stupňů nad průměrem!

Massive temperature anomaly at 850 hPa Level. This is at approximately 1500 m height. 18 Degree more than normal — wow!

An exceptional 850mb temp anomaly across NE Europe this week — 15–18 °C warmer than average! Lowlands will likely be under strong inversion and will not experience extreme warmth but some higher elevations should see an extremely warm and likely record breaking days @wxcharts

Následkem velmi prudkých dešťů vytéká z ústí řek do moře obrovské množství bahna

Following the torrential rain that affected Italy in the past few days, the rivers are offloading large amounts of suspended matter into the Adriatic Sea. True colour image acquired by #Sentinel2

Počátek listopadu 2018 v Evropě

The SW European upper low pushes towards western Mediterranean, bringing much colder airmass into Spain, Portugal and Morocco. A new deep trough develops over the N Atlantic. A strengthening upper ridge is centered over the Baltic region and brings an extremely warm airmass into the mid-levels; more than 16 °C warmer than usually for early November!

V Česku znovu padaly teplotní rekordy, v Karviné bylo přes 20 st.

ČTK, 7.11.2018: V Česku dnes už čtvrtý den v řadě padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo na severní Moravě a ve Slezsku. V Karviné naměřili 20,1 stupně Celsia, což je vyrovnaný rekord z roku 1997. Nový nebo vyrovnaný rekord pro 7. listopad dnes zaznamenalo osm ze 147 stanic měřících alespoň tři desetiletí. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Tam, kde od rána svítilo slunce, vystoupily teploty až k 20 stupňům,“ uvedla meteoroložka Marie Odstrčilová. V Bohumíně-Záblatí bylo 19,9 stupně, v Lučině 19,7 stupně Celsia. V prvním případě je to rekord nový, v druhém případě vyrovnaný…

Autor: ČTK